Zdjęcie przedstawia fragment meczu piłki nożnej kobiet głównej reprezentacji. Na zdjęciu piłkarka kontuzjowana oraz wspierająca ją koleżanka z drużyny, a także fizjoterapeuta i lekarz reprezentacji Polski (ortopeda) Agnieszka Dąbek-Szwajlik.

Pachwina sportowca

Pachwina sportowca (z angielskiego athletic pubalgia) lub czasami spotykana w literaturze pachwina piłkarza jest jednym z częstszych urazów dotykających osób aktywnych fizycznie. Jest ona związana z nagłymi zmianami kierunku ruchu lub nagłymi skrętami ciała i dotyczy uszkodzeń tkanek miękkich w okolicy pachwin.

Najczęstsze objawy to ból w pachwinie lub okolicy spojenia łonowego oraz uczucie niestabilności miednicy.
Wskazuje się na kilka możliwych źródeł tych dolegliwości m.in.:

🔵 uszkodzenie tkanek miękkich,
🔵 dysbalans mięśniowy,
🔵 entezopatia mięśni przywodzicieli,
🔵 uciśnięcie nerwu.

Z czasem nieleczona pachwina sportowca może doprowadzić do przepukliny pachwinowej, która mimo tego, że może być leczona zachowawczo – może również wymagać interwencji chirurgicznej, dlatego tak ważna jest dobra diagnostyka i wprowadzenie indywidualnie dobranej terapii przez fizjoterapeutę lub osteopatę, a w razie potrzeby wizyta u lekarza specjalisty takiego jak ortopeda lub ortopeda dziecięcy w przypadku aktywnych sportowo juniorów.
W diagnostyce różnicowej ważne jest wykluczenie innych schorzeń dających objawy w pachwinie, takich jak np.: konflikt udowo-panewkowy, uszkodzenie obrąbka stawowego, choroby zwyrodnieniowej, wady postawy czy też uraz mięśnia biodrowo-lędźwiowego albo innej okolicy jak np. uraz stawu skokowego mogący doprowadzić do takich objawów jak ból w pachwinie.

Cel terapii to przede wszystkim:
– wzmocnienie stabilizacji miednicy,
– przywróceniu równowagi mięśniowej.

W rehabilitacji można wykorzystać wiele metod pracy takich jak:
🔵 mobilizacja tkanek miękkich,
🔵 praca z powięzią,
🔵 kinesiotaping,
🔵 ćwiczenia :).

Zapraszamy na rehabilitacje i konsultacje osteopatyczne oraz ortopedyczne do OSTEO Szwajlik!

Konsultacje ortopedyczne zapraszamy do Pani dr n.med. Agnieszki Dąbek-Szwajlik. 
 
Osteopata Szczecin: Andrzej Szwajlik

 
Hackney RG. The sports hernia. Sports Medicine and Arthroscopy Review. 1997;5(4):320-325
Moeller JL. Sportsman’s hernia. Current Sports Medicine Reports 2007 6:2. 2007;6(2):111-114
Kachingwe AF, Grech S. Proposed Algorithm for the Management of Athletes With Athletic Pubalgia (Sports Hernia): A Case Series. https://doi.org/102519/jospt20082846. 2008;38(12):768-781