Zdjęcie przedstawia pacjentkę oraz fizjoterapeutkę Karolinę Mierzejewską w trakcie rehabilitacji skoliozy.

Bóle kręgosłupa lędźwiowego a zespół mięśnia gruszkowatego

Ból lędźwi i pośladków to bardzo częsty problem. Szacuje się, że każdego roku około 40 milionów ludzi zmaga się z takimi dolegliwościami a w ciągu całego swojego życia nawet 23% wszystkich dorosłych[1,2].
Niestety przyczyn dla tego typu problemu jest bardzo dużo i dlatego diagnostyka różnicowa to podstawa aby rozwiązać problem.

Krótkie spojrzenie na najczęstsze źródła bólu dolnego odcinka kręgosłupa[3]:

1. Mechaniczne: zdecydowanie najczęstsze, zawierają się w nich dysfunkcje tkanek miękkich, samego kręgosłupa czy też dysków międzykręgowych.

2. Degeneracyjne: choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, zwyrodnienie stawu krzyżowo-biodrowego, stenoza kanału kręgowego.

3. Zapalenia: czyli choroby zapalne takie jak np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

4. Inne: czyli problemy znacznie rzadsze od innych takie jak infekcje czy choroby onkologiczne.

Z punktu widzenia pracy gabinetowej interesują nas przede wszystkim dwie pierwsze kategorie bo to z nimi możemy pracować.

Zdjęcie przedstawia kobietę z bólami kręgosłupa lędźwiowego w pozycji bocznej.
Zdjecie przedstawia pacjentkę siedzącą na kozetce i osteopatę wykonującego techniki terapii manualnej/ osteopatii w walce z bólem pleców/ kręgosłupa.

Najczęstszy problem wśród nich to diagnostyka pomiędzy zespołem mięśnia gruszkowatego, a bólem związanym z dyskiem lub rwą kulszową. Pacjenci najczęściej uskarżają się na podobne problemy:
– chroniczny ból dołu pleców i/lub pośladka,
– ból podczas wstawania z łóżka,
– ból podczas długiego siedzenia,
– dolegliwości bólowe nogi, nasilające się przy unoszeniu, rotacji lub pochylaniu do przodu (między innymi w trakcie wchodzenia po schodach).

Jeżeli odczuwasz ból lędźwi albo okolic pośladków i podejrzewasz u siebie zespół mięśnia gruszkowatego- zapraszamy do gabinetu, aby najpierw wykluczyć dolegliwości pochodzenia kręgosłupowego, a następnie rozpocząć odpowiednią rehabilitację.

1. Chang A, Ly N, Varacallo M. Piriformis Injection. 2022
2. Balagué F, Mannion AF, Pellisé F, Cedraschi C. Non-specific low back pain. Lancet. 2012
3. Brandon L. Hicks; Jason C. Lam; Matthew Varacallo. Piriformis Syndrome 2022