Płaskostopie

Jak jest prawidłowa budowa stopy

Prawidłowo ukształtowana stopa posiada trzy punkty podparcia – kość piętowa, głowa pierwszej kości śródstopia, głowa piątej kości śródstopia . Pomiędzy tymi punktami przebiegają łuki – podłużny przyśrodkowy, podłużny boczny, poprzeczny.

Czym jest płaskostopie?

Płaskostopie jest jedną z wad postawy, która charakteryzuje się zbyt dużym przyleganiem stopy do podłoża. Dochodzi wówczas do obniżenia jednego lub kilku łuków stopy.

Jakie mogę być przyczyny powstawania płaskostopia?

🔵 Niewydolność mięśni, stawów i więzadeł odpowiedzialnych za utrzymanie łuków stopy
🔵 Wrodzona wiotkość torebek stawowych
🔵 Zbyt duże obciążenia stopy (w tym nadwaga)
🔵 Nieodpowiednie obuwie
🔵 Cukrzyca
🔵 Choroby reumatyczne
🔵 Zaburzenia hormonalne
🔵 Nieprawidłowe uprawianie sportów

Jakie mogą być konsekwencje nieleczonego płaskostopia?

Nieprawidłowe ukształtowanie stopy ma negatywny wpływ na praktycznie każdy element narządu ruchu. Stopa traci właściwości amortyzacyjne, nieprawidłowe jej ustawienie wpływa następnie na ustawienie kolan, bioder, miednicy a nawet kręgosłupa. Zmienia się wówczas cała biomechanika chodu i w następstwie dochodzi do przeciążeń całego układu ruchu. Mogą powstawać stany zapalne więzadeł, torebek stawowych. Co więcej jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że nieleczona wada,
będzie się stale pogłębiała w czasie okresu wzrostu.

Płaskostopie u małych dzieci

U wszystkich dzieci do około 3-4 roku życia po wewnętrznej stronie występuje poduszeczka tłuszczowa, która powoduje tzw. płaskostopie fizjologiczne, którym nie należy się przejmować. W pełni wykształtowana stopa z ostateczną budową pojawia się dopiero około 8 roku życia.

Jak sprawdzić czy nasze dziecko ma płaskostopie?

-> U małych dzieci, u których występuje jeszcze poduszeczka tłuszczowa, można wykonać prosty test stawania na palcach. Należy wówczas zwrócić uwagę czy po wewnętrznej stronie stopy pojawia się wydrążenie.
-> Płaskostopie można często zdiagnozować na podstawie obserwacji obuwia dziecka. Buty są wówczas wykrzywione do środka, mocniej starte po wewnętrznej stronie.
-> W przypadku starszych dzieci jako test można sprawdzić, czy w pozycji stojącej jest się w stanie wsunąć palce pod środkową część stopy, czy przylega ona całkowicie do podłoża. Można zaobserwować również kształt odbicia mokrej stopy po wyjściu spod prysznica lub podczas spaceru po piasku.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy ustawienie stopy dziecka jest rzeczywiście prawidłowe warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub ortopedą, aby wykluczyć lub potwierdzić występowanie tej wady postawy. W przypadku konieczności rehabilitacji, wcześniejsze jej rozpoczęcie przyniesie szybsze i lepsze rezultaty.

Jak przebiega leczenie płaskostopia?

🔵 Szczególnie u młodych osób najważniejszym aspektem leczenia jest prowadzenie ćwiczeń korekcyjnych, których celem jest wzmocnienie niewydolnych mięśni, rozluźnienie przykurczonych tkanek, utrzymywanie prawidłowej postawy ciała i prawidłowego obciążania stóp.
🔵 Rehabilitację prowadzi się również u osób dorosłych, u których głównym celem leczenia jest minimalizacja dolegliwości bólowych oraz poprawa wydolności stóp.

Zapraszamy do OSTEO Szwajlik Gabinetów medycznych na ocenę postawy ciała do ortopedy Pani dr n. med. Agnieszkę Dąbek-Szwajlik oraz na rehabilitacje do Pani Karoliny Mierzejewskiej.