Stopa płasko-koślawa

W naszym ostatnim wpisie na blogu (Płaskostopie – osteo Szwajlik Gabinety medyczne) mogli Państwo dowiedzieć się jak ukształtowana jest prawidłowo wysklepiona stopa oraz czym charakteryzuje się stopa płaska (tak zwane płaskostopie). Bardzo często stopie płaskiej towarzyszy również ustawienie koślawe kości piętowej i mamy wówczas do czynienia ze stopą płasko koślawą.

Czym charakteryzuje się stopa płasko-koślawa?

Jest to złożona wada, w której dochodzi do obniżenia zarówno łuku podłużnego i poprzecznego stopy, osłabienia mięśni, niewydolności więzadłowej, przeciążenia brzegu przyśrodkowego stopy oraz zmiany ułożenia pięty.

Prawidłowo patrząc od tyłu na kończynę dolną pięta ustawiona jest w przedłużeniu podudzia i prostopadle do podłoża. Fizjologicznie odchylenie to może wynosić do 5 stopni. W przypadku stopy płasko koślawej zauważalne jest zbaczanie pięty tak, że opiera się ona na swoim brzegu przyśrodkowym.

Czym charakteryzuje się stopa płasko-koślawa?
Jest to złożona wada, w której dochodzi do obniżenia zarówno łuku podłużnego i poprzecznego stopy, osłabienia mięśni, niewydolności więzadłowej, przeciążenia brzegu przyśrodkowego stopyoraz zmiany ułożenia pięty. Prawidłowo patrząc od tyłu na kończynę dolną pięta ustawiona jest w przedłużeniu podudzia i prostopadle do podłoża. Fizjologicznie odchylenie to może wynosić do 5 stopni. W przypadku stopy płasko koślawej zauważalne jest zbaczanie pięty tak, że opiera się ona na swoim brzegu przyśrodkowym.

Jakie mogą być przyczyny powstawania stopy płasko-koślawej?
🔵 Nieprawidłowe napięcie mięśniowe (jego wzmożone napięcie, osłabienie lub dysbalans)
🔵 Niewydolność aparatu więzadłowego, wiotkość stawów
🔵 Niewłaściwe obuwie
🔵 Nieprawidłowe obciążanie stopy
🔵 Nieprawidłowa stabilizacje centralna
🔵 Nieprawidłowe ustawienie lub budowa miednicy, kolan, stawów skokowych
🔵 Otyłość
🔵 Brak aktywności fizycznej

Jak sprawdzić czy nasze dziecko ma stopę płasko-koślawą?
Poza oceną stopy jak w przypadku stopy płaskiej należy przyjrzeć się nodze od tyłu i sprawdzić czy pięta ustawiona jest w przedłużeniu podudzia. Dodatkowo można przyjrzeć się ścięgnu Achillesa, czy przebiega pionowo, czy też jest ustawione w łuk. Kolejnym sposobem oceny jest zwrócenie uwagi na obuwie dziecka. Czy obuwie jest wykrzywione, a podeszwa po wewnętrznej stronie bardziej zdarta.

Jakie mogą być objawy stopy płasko-koślawej?
Początkowo u dzieci deformacja zazwyczaj nie powoduje przeszkód w normalnym funkcjonowaniu czy dolegliwości bólowych. Z czasem może jednak dojść do:
🔵 Dolegliwości bólowych kończyn dolnych
🔵 Powstawania modzeli lub otarć
🔵 Szybkiej męczliwości
🔵 Trudności z ustaniem w jednej pozycji
🔵 Nieprawidłowej postawy ciała (bardzo często stopie płasko-koślawej towarzyszy koślawość kolan, które kolejno powoduje również nieprawidłowe ustawienie miednicy i całego ciała)
🔵 Kontuzji w obrębie kończyn dolnych

Jak przebiega fizjoterapia w przypadku stopy płasko-koślawej?

Rehabilitacja w pierwszym etapie polega na dobraniu odpowiednich ćwiczeń, których celem będzie wzmocnienie osłabionych mięśni i rozciągnięcie przykurczonych. Następnie stosuje się ćwiczenia uczące prawidłowego ustawienia i obciążania stopy i reedukacja chodu. Warto stymulować stopę również poprzez chodzenie boso po różnych powierzchniach. Bardzo ważne jest także prawidłowe dobranie obuwia.
W niektórych przypadkach konieczne może się również okazać zastosowanie indywidualnie
dobranych wkładek ortopedycznych korygujących ustawienie stopy. 

Zapraszamy do OSTEO Szwajlik Gabinetów medycznych na ocenę postawy ciała do ortopedy Pani dr n. med. Agnieszkę Dąbek-Szwajlik oraz na rehabilitacje do Pani Karoliny Mierzejewskiej.