Zdjęcie przedstawia kolarz zdjęcia rentgenowskiego w projekcji AP i bocznej oraz schemat przedstawiający cały kręgosłup w projekcji bocznej.

Co to jest skolioza?

„Skolioza to deformacja kręgosłupa, charakteryzująca się trójwymiarowym bocznym skrzywieniem kręgosłupa o kącie Cobb’a wynoszącym co najmniej 10 stopni, z towarzyszącą rotacją trzonów kręgów.”

International Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment (SOSORT)

Oznacza to, że  dochodzi do zniekształcenia kręgosłupa w trzech płaszczyznach – kręgosłup wygina się bocznie, następuje pogłębienie lub spłycenie krzywizn kręgosłupa (kifozy piersiowej i/lub lordozy lędźwiowej) oraz rotacja w kręgach (widoczna przez jednostronny garb/uwypuklenie szczególnie przy skłonie).

Jak często występują skoliozy?
W ogólnej populacji częstotliwość występowania skolioz wynosi 2-3%. 85% tych skolioz to skoliozy idiopatyczne – o nieznanej przyczynie ich występowania. Choroba ta częściej dotyka dziewczynki. 

Czy moje dziecko ma skoliozę? Jak to ocenić?
Aby ocenić czy występuje skolioza należy przyjrzeć się postawie dziecka. Jak powinna wyglądać prawidłowa postawa mogli Państwo przeczytać w naszym poprzednim wpisie https://osteoszwajlik.pl/2023/03/27/osteopatia/?fbclid=IwAR2DLBea_vW0ld6XY4L9VQCUSz9Te4qJw5SVUqKgF9KcL9aEQxvJK6q6nds

W przypadku skoliozy cała postawa ciała ma bardzo duże znaczenie jednak w trakcie oceny najważniejszymi elementami mogącymi sugerować o jej występowanie są: 

🔵 widoczne odchylenia boczne kręgosłupa patrząc na plecy dziecka;
🔵 garb po jednej stronie kręgosłupa w pozycji stojącej, a szczególnie uwidaczniający się  podczas wykonywania skłonu (test Adamsa); 
🔵 asymetria ustawienia barków (obniżenie bark po jednej stronie);
🔵 asymetria wcięć talii (pogłębienie z jednej strony, wypłaszczenie z drugiej);
🔵 asymetria ustawienia miednicy (wyższe ustawienie talerza miednicy po jednej stronie).

Czy skolioza postępuję?
W zależności od kąta skrzywienia, dojrzałości kostnej i wieku można określić ryzyko progresji skoliozy. Największe pogorszenie następuje zazwyczaj w okresie gwałtownego wzrostu i wówczas należy się najmocniej skupić na fizjoterapii. Jeżeli uda się zakończyć wzrost kostny ze skrzywieniem poniżej 30 stopni kąta Cobba to nie ma ryzyka dalszej progresji w wieku dorosłym. 

Czy dziecko ze skoliozą będzie musiało systematycznie ćwiczyć albo nosić gorset? 
Rodzaj terapii jest dopasowywany w zależności od kąta skrzywienia (kąta Cobba) oraz dojrzałości kostnej (Risser). Rekomendacje wg Międzynarodowe Towarzystwo Ortopedycznego i Rehabilitacyjnego Leczenia Skolioz(SOSORT) zalecają:

🔵 Specyficzną fizjoterapię w przypadku kąta Cobbapowyżej 20stopni;
🔵 Gorsetowanie powyżej 30-40stopni (może ono obejmować gorset sztywny na noc/ w częściowym wymiarze czasu, w pełnym wymiarze czasu lub gorset dynamiczny). Wówczas również należy stosować specyficzną fizjoterapię;
🔵 Operację rozważa się w przypadku kąta Cobbaprzekraczającego 50 stopni.
 
W zależności od pozostałych czynników ryzyka wartości te mogą się różnić a sposób leczenia musi być indywidualnie dopasowany do danej osoby.

Zapraszamy na rehabilitacje do Pani Karoliny Mierzejewskiej, a na konsultacje ortopedyczne do Pani dr n. med. Agnieszki Dąbek-Szwajlik.