Dzisiaj zajmiemy się tematem mobilizacji blizny.
Terminem blizny określana jest zmiana skórna powstała w wyniku przerwania ciągłości tkanki (skóry właściwej). U milionów ludzi na całym świecie występują patologiczne blizny – powstałe najczęściej w wyniku przebytych operacji, urazów lub oparzeń skóry.
Zabieg mobilizacji blizny stosuje się do pracy z bliznami pooperacyjnymi m.in. po operacjach ortopedycznych, cesarskim cięciu, a także po operacjach chirurgicznych jak również blizn na skutek urazów czy poparzeń.
Pamiętajmy, że proces gojenia tkanek to nie tylko to co widoczne gołym okiem na powierzchni skóry, problem sięga znacznie głębiej – “sklejone” są tkanki wewnętrzne, co powoduje zmniejszenie się ich przesuwalności względem siebie. Takie patologiczne zmiany mogą rzutować na odległe od blizny części ciała wywołując np. dolegliwości bólowe ze strony barku, odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o zabiegu mobilizacji blizny, który zmienia ją w bardziej elastyczną oraz zwiększa jej mobilność względem sąsiadujących tkanek. Blizna po takich zabiegach staje się również bardziej estetyczna. Nieleczone zrosty mogą niestety powodować dolegliwości nawet po 20 latach. Z drugiej strony w metaanalizie przeprowadzonej w 2020 r („Physical Management of Scar Tissue: A Systematic Review and Meta-Analysis” Deflorin C et al.) wskazano na znaczącą poprawę u pacjentów poddawanych terapii blizn oraz wskazano, że łączenie tego typu terapii z np. mobilizacją stawów przynosi jeszcze lepsze efekty.
Przebudowa całkowita blizny może trwać nawet kilka lat, gdyż uwarunkowane jest to w głównej mierze od rodzaju zabiegu operacyjnego oraz od jej położenia i głębokości.
Serdecznie zapraszamy do gabinetów OSTEO Szwajlik, gdzie nasi specjaliści profesjonalnie zajmą się każdą blizną
Polecamy szczególnie zabiegi mobilizacji blizny pooperacyjnej u osteopaty Andrzeja Szwajlik.