Kinesiology taping ręki lewej- aplikacja drenażowa po zabiegu operacyjnym kończyny górnej lewej.

Mobilizacja blizny

Dzisiaj zajmiemy się tematem mobilizacji blizny.

🔵 Terminem blizny określana jest zmiana skórna powstała w wyniku przerwania ciągłości tkanki (skóry właściwej).  U milionów ludzi na całym świecie występują patologiczne blizny – powstałe najczęściej w wyniku przebytych operacji, urazów lub oparzeń skóry.

🔵 Zabieg mobilizacji blizny stosuje się do pracy z bliznami pooperacyjnymi m.in. po operacjach ortopedycznych, cesarskim cięciu, a także po operacjach chirurgicznych jak również blizn na skutek urazów czy poparzeń.

🔵 Pamiętajmy, że proces gojenia tkanek to nie tylko to co widoczne gołym okiem na powierzchni skóry, problem sięga znacznie głębiej – “sklejone” są tkanki wewnętrzne, co powoduje zmniejszenie się ich przesuwalności względem siebie. Takie patologiczne zmiany mogą rzutować na odległe od blizny części ciała wywołując np. dolegliwości bólowe ze strony barku, odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o zabiegu mobilizacji blizny, który zmienia ją w bardziej elastyczną oraz zwiększa jej mobilność względem sąsiadujących tkanek. Blizna po takich zabiegach staje się również bardziej estetyczna. Nieleczone zrosty mogą niestety powodować dolegliwości nawet po 20 latach. Z drugiej strony w metaanalizie przeprowadzonej w 2020 r („Physical Management of Scar Tissue: A Systematic Review and Meta-Analysis” Deflorin C et al.) wskazano na znaczącą poprawę u pacjentów poddawanych terapii blizn oraz wskazano, że łączenie tego typu terapii z np. mobilizacją stawów przynosi jeszcze lepsze efekty.

💡 Przebudowa całkowita blizny może trwać nawet kilka lat, gdyż uwarunkowane jest to w głównej mierze od rodzaju zabiegu operacyjnego oraz od jej położenia i głębokości.

Serdecznie zapraszamy do gabinetów OSTEO Szwajlik, gdzie nasi specjaliści profesjonalnie zajmą się każdą blizną 🙂

Polecamy szczególnie zabiegi mobilizacji blizny pooperacyjnej u osteopaty Andrzeja Szwajlik.

Zdjęcie blizny pooperacyjnej ze szwami po operacji złamania dalszego końca kości promieniowej.
Aplikacja drenażowa kinesiology tapingu ręki po operacji repozycji i stabilizacji wewnętrznej złamania kości promieniowej ręki lewej.